Kim jest założyciel projektu Professional Football Group – trener Karol Kowalski?
Karol Kowalski
Założyciel Projektu Professional Football Group.
Trener Piłkarski (Specjalizacja Trening Mentalny). Absolwent AWF Warszawa, UD Coimbra (Portugalia), DSHS Koeln (Niemcy).
Tłumacz Sportowy. Języki obce: Angielski, Hiszpański, Portugalski, Niemiecki.
Asystent Lechia Tomaszów Mazowiecki (III liga) sezon 2020/21.
Swoją przygodę z piłką nożną zacząłem jako młody zawodnik. Udało mi się dotrzeć do poziomu 3/4 ligi mazowieckiej, ale nie widziałem większych perspektyw na profesjonalne granie w piłkę. Dlatego rozpocząłem studia na Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Sport i zacząłem planować karierę trenerską. Dodatkowo we własnym zakresie uczyłem się języków obcych (angielski/hiszpański), a także czytałem wiele książek z dziedziny psychologii sportu.
W trakcie studiów cały czas szukałem nowych wyzwań i sposobów na poszerzenie mojego doświadczenia trenerskiego. W 2013 roku, na 3 semestrze, wyjechałem na wymianę studencką do Portugalii na Uniwersytet w Coimbrze. Nie tylko studiowałem, ale też odbywałem staż trenerski w klubie Academica Coimbra, który grał wówczas w portugalskiej ekstraklasie. W czasie 6-miesięcznego pobytu nauczyłem się również języka portugalskiego w stopniu komunikatywnym.
Następny staż trenerski odbyłem w Londynie po ukończeniu 4 semestru studiów. W wakacje 2014 roku spędziłem 3 miesiące w klubie Brentford FC, który wówczas występował w Championship (1 liga angielska). Ten staż pozwolił mi poznać metodologię angielskiego futbolu, a także doszlifować znajomość języka angielskiego.
Bezpośrednio z Londynu poleciałem na Wyspy Kanaryjskie na kolejny 3-miesięczny staż trenerski. Odbyłem go w klubie UD Las Palmas, który wtedy występował w 1 lidze hiszpańskiej. W trakcie pobytu nie tylko dobrze poznałem hiszpański futbol, ale też kulturę tego kraju. Dodatkowo udało mi się doszlifować język hiszpański do poziomu swobodnej komunikacji.
Po powrocie do Polski obroniłem licencjat i zdobywałem kolejne doświadczenia trenerskie. Ogromny wpływ na moje ogólne myślenie o piłce nożnej miał staż w Escolii Varsovii. W tamtym okresie za główną myśl szkoleniową odpowiadali przede wszystkim trenerzy z Barca Academy z Hiszpanii.
Na pierwszym roku studiów magisterskich zdecydowałem się na kolejną wymianę studencką. Tym razem pojechałem do Deutsche Sporthochschule w Kolonii. Uczelnia ta w wielu rankingach została uznana za najlepszy uniwersytet sportowy świata. Na podstawie moich doświadczeń trudno mi sobie wyobrazić lepsze miejsce do trenerskiego rozwoju. Przede wszystkim byłem pod ogromnym wrażeniem jakości kadry wykładowców, a także całej infrastruktury sportowej. Dodatkowe korzyści 6-miesięcznego pobytu w Niemczech, to doszlifowane języka niemieckiego do poziomu swobodnej komunikacji.
Po powrocie z Kolonii zacząłem współpracować z zawodowymi piłkarzami, jak i młodzieżowymi reprezentantami Polski w mojej specjalizacji, czyli treningu mentalnym. Dzięki temu poznałem styl myślenia nowego pokolenia, które obecnie wchodzi do dorosłej piłki. Zawodnicy z którymi współpracowałem to miedzy innymi: Patryk Dziczek – Piast Gliwice, Mikołaj Biegański – Wisła Kraków, Cezary Miszta – Legia Warszawa, Michał Król – Motor Lublin, Titas Milašius – Podbeskidzie Bielsko-Biała, Kacper Wełniak – Motor Lublin czy Oskar Krzyżak – Raków Częstochowa.
Wszystkie zdobyte doświadczenia miały ogromny wpływ na moje myślenie o piłce nożnej. Na ich podstawie w 2017 roku stworzyłem projekt Professional Football Group, który cały czas się rozwija. Projektu miał dotychczas pozytywny wpływ na takich zawodników jak: Nikodem Zawistowski – Polonia Warszawa, Danian Pavlas – Wisła Puławy, Kacper Karasek – Bruk Bet Nieciecza, Ernest Dzięcioł – Pogoń Siedlce czy Konrad Grobla – GKS Jastrzębie.