Prawdziwa piłka nożna zaczyna się w seniorach”. 

– Motto PFG.  

Z tego co przez lata zauważyłem to ten temat w świecie juniorskich akademii w ogóle nie jest poruszany czasem wręcz przypuszczam, że być może nawet celowo. Prawdę mówiące, sam jak rozpoczynałem kształcenie na przyszłego trenera ponad 10 lat temu kompletnie nie byłem świadomy jak dużym problemem jest adaptacja młodego zawodnika do piłki seniorskiej. Oczy otworzył mi jeden z Prezesów 2 ligowego klubu który z pełnym przekonaniem powiedział, że młodych trzeba jak najszybciej wysyłać chociaż na treningi do drużyn seniorskich nawet w wieku 15 lat, żeby się przecierali. Zacząłem drążyć temat i raz nawet zapytałem jednego z głównych decydentów Znicza Pruszków o początki Roberta Lewandowskiego, jak to się wydarzyło, że aż tak „odpalił”. W odpowiedzi usłyszałem:

– On dobrze, że wcześnie do seniorów poszedł, szybko się zaadaptował. 

To zdanie dość długo kiełkowało mi w głowie, aż swego czasu na własne oczy zobaczyłem, jak reprezentant Polski u-17 z czołowej warszawskiej akademii nie wnosi nic, a wręcz nie radzi sobie podczas treningu na poziomie 4 ligi mazowieckiej to dotarło do mnie, że zawodnicy z juniorów bez przetarcia w seniorach dla świata piłki zawodowej nie mają żadnej wartości, smutne ale prawdziwe.

W wielu późniejszych dyskusjach z prezesami, trenerami czy zawodnikami z piłki seniorskiej wielokrotnie słyszałem, że piłka juniorska a seniorska to dwa zupełnie inne światy, wręcz dwa zupełnie inne sporty. Padały argumenty, że zawodnicy którzy kończą wiek juniora  i bezpośrednio chcą przejść na szczebel zawodowej piłki nie maj dla niej praktycznie żadnej wartości. Nie potrafią się szybko zaadaptować. Zderzają się z brutalną rzeczywistością i ich jakość sportowa jest bardzo szybko weryfikowana. Dziś po latach już mogę z pełną świadomością stwierdzić, że „Prawdziwa piłka nożna zaczyna się w seniorach.”

Analizując kariery najlepszych Polskich piłkarzy doszedłem do wniosku, że żeby myśleć na poważnie o zawodowstwie to w wieku 16 lat trzeba już grać i trenować w piłce seniorskiej. Do poniższych przykładów informacje zebrałem od trenerów, prezesów, zawodników którzy mieli bezpośredni kontakt z tymi zawodnikami którzy się wybili.

Robert Lewandowski, w wieku 16 lat zaczyna treningi w seniorskiej 4 ligowej Delcie Warszawa. Za Czasów gry w Varsovii jak „na lewo” i trenuje dodatkowo w swoim rodzinnym Lesznie na boisku Partyzana w wieku 14 lat.

Prześledźmy teraz przebieg kariery Roberta Lewandowskiego

14 lat treningi i w Varsovi i w Partyzanie Leszno w Seniorskim zespole A klasy..

16 lat Seniorska Delta Warszawa. 4 liga.

17 lat Legia II Warszawa.  3 liga.

18 lat 2 ligowy (3 poziom rozgrywkowy) Znicz Pruszków  (pierwsza runda występy w A klasowych rezerwach)

19 lat 1 liga Znicz Pruszków.

20 lat Ekstraklasa Lech Poznań.

22 lat Borussia Dortmund.

25lat Bayern Monachium.

33 lata FC Barcelona 

Robert Lewandowski gdy trafia na szczebel dzisiejszej 2 ligi ma już 4 lata treningów z seniorami co dało mu możliwość rozwinąć styl gry „Seniora” w stosunkowo młodym wieku.

Podobną drogę przeszli między innymi.

Jakub Błaszczykowi 16 lat Skra Częstochowa. 4 liga.

Sławomir Peszko. 15 lat treningi z 1 drużyną Wisły Płock.

Piotr Zieliński 15 lat treningi z 1 drużyna Zagłębia Lublin.

Dawid Kownacki 16 lat debiut w ekstraklasie w Lechu Poznań.

Karol Linetty  16 lat treningi z rezerwami Lecha Poznań.

Jan Bednarek 16 lat treningi z rezerwami Lecha Poznań.

Jakub Moder 16 lat treningi z rezerwami Lecha Poznań.

Kamil Jóżwiak 16 lat treningi z rezerwami Lecha Poznań.

Tomasz Kędziora 16 lat treningi z rezerwami Lecha Poznań.

Przemysław Płacheta 15 lat treningi z pierwszą drużyną Polonia Warszawa 3 liga.

Wojciech Szczęsny 16 lat treningi z Pierwszą drużyną Arsenalu Londyn.

Łukasz Fabiański  17 lat Lubuszanin Drezdenko.

Kamil Glik 17 lat Silesia Lubomia Liga Okręgowa.

Grzegorz Krychowiak. 16 lat treningi z pierwsza drużyną Bordeaux.

Arkadiusz Milik. 15 lat treningi z pierwszą drużyną Rozwoju Katowice 3 liga.

Kamil Grosicki. 15 lat treningi z rezerwami Pogoni Szczecin 4 liga.

Bartłomiej Kapustka 16 lat treningi z 1 drużyną Cracovi Kraków.

Patryk Dziczek  16 lat treningi w Ekstraklasowym Piaście Gliwice.

Cezary Miszta Legia Warszawa. 13 lat treningi z 3 ligową drużyną Orlęta Łuków.  14 lat obóz z pierwszą drużyną Legii Warszawa.

Lionel Messi. 16 lat Barcelona C. 4 liga 16 lat debiut w pierwszej drużynie FC Barcelony.

Wayne Rooney. 15 debiut w Premier League w Everton FC.

C.Ronaldo. 16 lat treningi z 1 zespołem Sportingu Lizbona.

Erling Haaland 14 lat treningi z 1 zespołem Molde.

Martin Ødegaard 13 lat treningi z 2 zespołem Stromsgodserd.

Podsumowując;

Jeżeli w wieku 17/18 zawodnik nie gra w seniorskiej piłce to jest tak naprawdę poza selekcją zawodowej piłki. Zawodnicy którzy grają o zwycięstwo w CLJ nie uczą się twardej męskiej gry. Nie nabierają seniorskich nawyków. Wejścia ciałem są zbyt lekkie, decyzje podejmowane są zbyt wolno, nie muszą grać o wynik bo przecież się powtarza, że „wynik nie jest najważniejszy”. Nie dotykają seniorskiej szatni i potem nie potrafią odnaleźć się w tych realiach.

Moim zdaniem 18 letni Robert Lewandowski miał ogromną przewagę, od naocznych świadków wiem że od 14 lat trenował z dorosłymi mężczyznami w Partyzancie Leszno (A klasa) podczas gdy jego konkurencja „bawiła się w dzieciach”.

Analizując  skład reprezentacji Polski praktycznie każdy z zawodników w wieku 16-17 lat trenował już przynajmniej z seniorami.

Często rodzice gdy to tłumaczę pytają się a co z kontuzjami, w okręgówce będą go kopać. Odpowiedz brzmi.

– Podczas gry z dorosłymi trzeba rozwijać nawyki unikania fauli,  co innego grać w lidze z seniorskiej a trenować, zaczyna się od treningów a potem ustala się odpowiedni moment debiutu w lidze. Jeżeli Prawda jest taka że jeśli zawodnik nie przetrwa w okręgówce czy 4 lidze to na szczeblu centralnym też, sobie też nie poradzi. Trenując z dorosłymi w młodym wieku wypracowywuje się nawyki gry pozwalające unikać starć lub gdy już do nich dochodzi zawodnik umie odpowiednio się zachować tak aby uniknąć kontuzji. Gdy dochodzi do starcia z 20kg cięższym zawodnikiem to młody musi umieć tak napiąć swoje ciało i użyć go tak żeby przetrwać starcie i jeszcze dokładnie oddać piłkę. W Juniorach takie sytuacje się nie zdarzają więc nie ma szans na rozwiniecie „Seniorskiego” stylu gry.

Patrząc pod kątem wartości to dla trenerów i zarządów z zespołów seniorskich sprawa wygląda następująco. Pod kątem ogrywania młodzieżowca pod zawodowstwo.

Centralna Liga Juniorów to niższy poziom niż Liga Okręgowa.

Bo to jest zupełnie inna sprawa rywalizować o miejsce w pierwszym składzie z 17 letnim rówieśnikiem a 27 letnim dorosłym facetem. To zupełnie inny świat.

Wyjdę z takim apelem do zawodników którzy są około 16 roku życia. To idealny czas żeby przejść do piłki seniorskiej. Bo jak będziesz grał i trenował nawet w okręgówce czy 4 lidze to w wieku 18 lat masz dużo większą wartość dla realnego świata jako ograny senior niż nawet jako mistrz Centralnej Ligi Juniorów.  99% utalentowanych chłopaków którzy zostaną w akademii przepadną.

W projekcie Professional Football Group  objęliśmy strategię, żeby zawodnicy trenowali w zespołach seniorskich w tak wczesny wieku jak im tylko rozwój psychofizyczny pozwoli a w wolne dni czy do południa mieli zajęcia wyrównawcze w grupie PFG. Co daje efekt adaptacji młodego człowieka do realnego świata  dorosłej piłki nożnej plus przyśpieszony rozwój piłkarski, który zapewniają dodatkowe jednostki treningowe.

Kilka przykładów z realnego świata.

Wpis z Twittera trenera Luksza Chmielewskiego, który z zespołem CLJ MKS Polonii Warszawa „rocznik 1996” zdobył 3 miejsce na mistrzostwach Polski.

„Porządkuję stare notatki, do KSP kiedyś chciałem ściągnąć a się nie udało choć rozmowy z rodzicami były już zaawansowane Kapustkę Cracovia, Angielskiego Korona, Świderskiego SMS i Wieteske Pogoń G, oko było i jest:) ale też np Madeńskiego czy Anczewskiego, którzy już nie grają.

(…)Bo robiłem źle Teraz pracując w seniorach dopiero to widzę. Moim celem była drużyna, ogranie Legii, medal MP a nie przygotowanie zawodnika do piłki seniorskiej. Mam wielki niedosyt, mimo wielu sukcesów mojej pracy z juniorami.

Największą wartością pracy w Victorii Sulejówek (3liga, 2018rok) jest refleksja nad przeszłością. Młodemu trenerowi daje się juniora, aby go przygotował do zawodowej piłki seniorskiej jak on Trener nigdy z seniorami nawet na niższych szczeblach nie pracował.

Zdecydowanie tak. Gdyby trafili do mnie/do Polonii mogło by się okazać że nigdy by nie zagrali w Ekstraklasie. Miałem nie mniejsze w tamtym okresie talenty i można popatrzeć gdzie teraz grają. Kiedyś inaczej patrzyłem na piłkę i jestem zły że tak było.”

Przemysław Lech rocznik 1995 Kapitan Wisły Kraków która wygrała 10:0 z Cracovia w finale Centralnej Ligi Juniorów w 2014 roku.

„Myślę, że nasza historia to taka przestroga dla młodych. To, że osiągniesz coś za juniora – powiem brzydko – ch**a ci daje. Musisz wszystko potwierdzić w seniorskiej piłce.”

http://weszlo.com/2017/09/10/znaczy-sukces-juniorach/

Prawdziwa piłka nożna zaczyna się w seniorach”.

Trener Karol Kowalski